Апендицит – досить серйозна проблема. Захворювання, що являє собою гостре запалення апендикса (відростка сліпої кишки), може виникнути в кожної людини, незалежно від віку і статі. Єдиний спосіб лікування – хірургічна операція з видалення запаленого апендикса.
Якщо не провести операцію, наслідки апендициту будуть дуже серйозними – аж до смертельного результату пацієнта. Ця небезпека виникає, якщо запустити апендицит до стадії перитоніту. Тому краще одразу звернутися до лікаря, який швидко проведе діагностику і призначить швидке та найкраще лікування.
Причини виникнення запального процесу в апендиксі:
- інфекційні захворювання організму (черевний тиф, туберкульоз тощо);
- запалення судин, що зачіпають прилеглі тканини.
Для встановлення діагнозу “гострий апендицит” потрібна низка досліджень. Одне з обов’язкових – аналіз крові.
Лейкоцити при апендициті
Загальновідомий факт – показники лейкоцитів до крові можуть змінюватися при запаленні апендикса. Тому, якщо є підозра на апендицит, лікар дає направлення на аналіз крові на лейкоцити. Для підтвердження діагнозу буде достатньо факту підвищення показників лейкоцитів.
Максимальний показник – 18 за норми не більше 9 (для здорового організму). Перевищення рівня свідчить про те, що в організмі є запалення і потрібно невідкладно видаляти відросток, що запалився. Зволікання в такому разі призведе до розвитку захворювання і виникнення тяжких наслідків.
Рівень лейкоцитів у крові
Цілком природно, що показник аналізу крові за апендициту буде індивідуальним для кожного пацієнта. Тому формула: “перевищення показників лейкоцитів – ознака апендициту” не є правильною. У молодих пацієнтів рівень навпаки може підвищитися, а в літніх може навіть бути відсутнім.
Також важливо враховувати те, що після операції з видалення апендикса рівень лейкоцитів нормалізується не миттєво. Лікар призначає відновлювальні препарати і вимагає суворо дотримуватися режиму дня і відпочинку, дотримуватися спеціальної дієти. Відновлення лейкоцитів відбудеться в разі повного відновлення організму і загоєння післяопераційної рани.
Якщо під час апендициту було виявлено рівень лейкоцитів, вищий за 9, то під час виписки рівень не має бути вищим. Пацієнта залишать у стаціонарі до повного одужання, якщо лейкоцитоз продовжиться, і показники не будуть знижені. Лікар призначить додаткове лікування з повторним аналізом крові. Головне, засвоїти – підвищені лейкоцити є симптомом запалення в організмі, тому миритися з цим показником не можна.
Норма лейкоцитів у крові
У процесі лікування апендициту і в період реабілітації важливий точний підрахунок лейкоцитів. Тому аналізи при апендициті вкрай важливі. У нормі, як уже було сказано, показник лейкоцитів має коливатися на рівні 8-10. Якщо рівень зріс до 20, але лікар вважає це нормою – краще знайти іншого лікаря, оскільки перевищення показника 18 уже свідчить про негативні процеси в організмі.
Якщо є сумніви – краще здати повторний аналіз. А ось якщо спостерігаються всі основні симптоми апендициту, але показники лейкоцитів при цьому не перевищені – це, найімовірніше, індивідуальна особливість організму пацієнта. Для підтвердження діагнозу в таких випадках рекомендують пройти УЗД черевної порожнини.
Додаткове дослідження – аналіз сечі при апендициті
Аналіз сечі стандартно призначають разом з аналізом крові при апендициті. У цьому контексті слід пам’ятати, що в крові може спостерігатися істотне зниження або ж підвищення еритроцитів. Лейкоцити підвищуються, коли стикається запалений апендикс із сечовим міхуром. Клінічні прояви можуть нагадувати звичайний цистит, і апендицит у таких ситуаціях діагностувати досить важко.
Кількість еритроцитів і лейкоцитів змінюється залежно від форми захворювання. Приміром, у разі ретроцекального розташування апендикса показники можуть зрости несуттєво, тому одразу діагностувати апендицит саме за ними буде практично неможливо.
У будь-якому разі, результати аналізів у разі апендициту має вивчати лікар, накладаючи їх на загальну клінічну картину і роблячи професійні висновки. Якщо кваліфікація лікаря висока – діагностування буде безпомилковим.