Бронхіт – це часте захворювання нижніх дихальних шляхів, поширене повсюдно, що вражає однаково дітей та дорослих. Дане захворювання може характеризуватися гострим та хронічним перебігом, які відрізняються симптомами та способом лікування.
Зазвичай причиною гострого бронхіту є вірусна інфекція. В даному випадку лікування захворювання носить симптоматичний характер, спрямоване на прискорення виведення мокротиння з дихальних шляхів та активізацію відновлювальних процесів. У 95% випадків гострий бронхіт має вірусну природу. На сьогоднішній день основними ліками від бронхіту є антибіотики.
Досить часто лікарями призначаються антибіотики при бронхіті, спричиненому вірусною інфекцією. Це не тільки неефективно, а й ускладнює процес лікування, а також сприяє розвитку антибіотикорезистентності – появі стійких до антибіотиків бактерій. Важливо, що проблема антибіотикорезистентності має глобальний характер і є одним із провідних напрямів діяльності ВООЗ.
Якщо перебіг гострого бронхіту супроводжується вологим кашлем з виділенням гнійного мокротиння, очевидно, що його причиною є бактеріальна інфекція. Найбільш часто бронхіт викликають представники стрептококової, стафілококової та пневмококової флори. У разі лікування бронхіту антибіотиками цілком виправдано.
Хронічний бронхіт зазвичай розвивається за наявності таких супутніх факторів:
куріння;
алергія;
хронічне вогнище інфекції в організмі;
робота, пов’язана з виробництвом, побутовою хімією та ін.
Хронічний бронхіт можна запідозрити, якщо протягом 2-х років кількість днів хвороби перевищує 3 місяці і більше. Зазвичай лікування хронічного бронхіту полягає у призначенні інгаляційних бронхорозширювальних препаратів, муколітиків (відхаркувальних) та антибіотиків при загостренні хвороби.
Останнім часом почастішала випадки виникнення бронхіту, викликаного так званими атиповими збудниками – мікоплазмою та хламідія. Дані форми бронхіту важче піддаються лікуванню, мають яскраво виражену симптоматику та затяжний характер, часто рецидивують.
Які антибіотики призначають під час бронхіту?
Лікування бронхіту антибіотиками є доцільним лише в тому випадку, якщо захворювання має бактеріальну природу, тобто є ознаки гною в мокротинні або захворювання характеризується частими рецидивами. Важливо пам’ятати, що антибіотики при бронхіті та й у принципі може призначати тільки лікар.
В ідеалі, яким антибіотиком лікувати бронхіт стає зрозуміло після проведення бактеріологічного аналізу виділення мокротиння. У ході дослідження проводиться виділення збудника (бактерії) та визначення його чутливості до різних антибактеріальних препаратів, таким чином, з’ясовується, який антибіотик краще при бронхіті, спричиненому конкретною бактеріальною інфекцією.
На жаль, найчастіше при бронхіті вибір препарату зводиться до призначення антибіотика широкого спектра дії, активного проти більшості бактеріальних агентів.
Антибіотик при бронхіті у дорослих вибирається із наступних груп антибактеріальних препаратів:
- Макроліди;
- Амінопеніциліни;
- Фторхінолони;
- Цефалоспорини.
Макроліди є одними з найменш токсичних антибіотиків. Їхня дія має бактеріостатичний характер: вони блокують синтез білка в клітинах бактерій, чим перешкоджають розмноженню бактерій. Макроліди дозволені для прийому дітьми з 6 місяців.
До цієї групи антибіотиків належить азитроміцин (Сумамед, Азітрокс, Хемоміцин), спіраміцин (Роваміцин), мідекаміцин (Макропен), кларитромцин (Фромілід) та ін. Особливо цінні дані препарати в лікуванні бронхіту, викликаного мікоплазмами та хламідіями.
Дорослі першочергові ліки від бронхіту – антибіотики амінопеніциліну. Амінопеніцилін є похідними природних пеніцилінів. Вони мають бактерицидну дію, оскільки призводять до руйнування клітинної стінки бактерій. Амінопеніциліни можуть застосовуватися для лікування інфекційних захворювань у дітей з 2-х років.
До амінопеніцилінів відноситься ампіцилін (Ампіокс) і амоксицилін (Амоксил, Флемоскін Солютаб, Оспамокс).
Найчастіше, для запобігання розвитку стійкості бактерій до амінопеніцилінів, для лікування бронхіту призначають комбіновані препарати, що містять у своєму складі амінопеніцилін та клавуланат (Аугментин, Флемоклав Солютаб) або амінопеніцилін та сульбактам (Трифамокс).
Фторхінолони належать до групи синтетичних антибактеріальних препаратів. Їхня дія заснована на руйнуванні ДНК-бактерій, що призводить до їхньої загибелі. Дані антибіотики мають широкий спектр дії, у зв’язку з чим їх часто призначають для лікування бронхіту у дорослих. Дана група препаратів протипоказана до призначення дітям та підліткам до 14 років.
Для лікування бронхіту найчастіше використовуються фторхінолони II та III поколінь: офлоксацин, ципрофлоксацин (Ципринол, Ципролет), левофлоксацин (Левомак, Левофлокс).
Ще одне ефективне ліки від бронхіту – антибіотики групи цефалоспоринів. Цефалоспорини є ін’єкційними антибіотиками широкого спектра дії. Дані препарати мають бактерицидну дію на бактерій, так само як і пеніциліни, руйнують їхню клітинну оболонку. Застосовуються на лікування дітей будь-якого віку.
Для лікування бронхіту найчастіше застосовують цефалоспорини ІІ та ІІІ поколінь: цефтріаксон (Медаксон, Цефаксон, Емсеф), цефуроксим (Аксеф, Зіннат).
Найбільш ефективний антибіотик при бронхіті – це той, до якого чутливий збудник, виявлений у ході бактеріологічного дослідження мокротиння.
Антибіотики для лікування бронхіту у дорослих
Лікування бронхіту у дорослих антибіотиками, у разі хронічного неускладненого процесу, проводиться препаратами групи амінопеніцилінів (Амоксил, Аугментин). Антибіотики при бронхіті в уколах призначають, якщо захворювання протікає з ускладненнями. Препаратами вибору є цефтріаксон та цефуроський.
Антибіотики нового покоління при бронхіті, спричиненому типовими збудниками, не призначаються. Інакше призначають цефалоспорини IV покоління (цефепім) або фторхінолони IV покоління (моксифлоксацин).
Які антибіотики приймати при бронхіті хламідійної або мікоплазмової природи вже говорилося вище, це макроліди (Макропен, Роваміцин).
Тетрациклін – це ще один перевірений і добрий антибіотик при бронхіті, викликаному мікоплазмовою або хламідійною інфекцією.
Антибіотики для лікування бронхіту у дітей
Які антибіотики призначають при бронхіті в дітей віком, професійно може розповісти лише лікар. Сучасні антибіотики при бронхіті у дітей, що викликають мінімум побічних ефектів – азітроміцін (Сумамед, Зітрокс), який випускається у вигляді суспензії для зовсім маленьких діток, таблеток і капсул.
Насамкінець, хочеться ще раз звернути увагу на те, що якісь пити антибіотики при бронхіті, вам може розповісти тільки лікар. Безконтрольне застосування антибіотиків лише посилить захворювання та призведе до хронічного запального процесу у бронхах.
Пам’ятайте, що звичні для нас ліки від бронхіту – антибіотики – це сильнодіючі препарати, що мають серйозні побічні ефекти, тому самолікування за їх допомогою неприпустиме.