Збудником ангіни може бути бактерія, грибок або вірус. Щоб заразитися, не обов’язково цілувати хворого або користуватися одним із ним посудом – достатньо відносно тісного контакту, тобто, наприклад, розмови на близькій відстані. Потрапивши в організм здорової людини, збудник перший час розмножується, а симптоми хвороби відсутні. Проміжок від зараження до прояву ознак, за якими розпізнається ангіна – інкубаційний період.
На те, через скільки проявляється ангіна після зараження, впливають різні чинники. Серед них – тип збудника, вид хвороби, загальний стан організму хворого, а також відколи людина почала лікуватися і яким способом. Скільки днів заразна ангіна? Хворий є джерелом інфекції на будь-якому етапі хвороби, тобто весь період її перебігу аж до остаточного одужання.
Що впливає на тривалість захворювання?
Зазвичай ангіни, спричинені вірусами, минають швидше і легше, ніж спровоковані бактеріями. Крім того, довше хворіють люди зі шкідливими звичками, високим ступенем перевтоми, ослабленим імунітетом.
На те, скільки триває інкубаційний період ангіни у дітей і дорослих, найбільшою мірою впливають тип збудника і клінічна форма хвороби. Гострий тонзиліт може бути:
- банальним;
- атиповим;
- супутнім іншим інфекціям.
Банальна ангіна проявляється в різних формах – катаральній, фолікулярній, лакунарній, фібринозній. Атипові форми трапляються порівняно рідко і включають такі форми хвороби, як грибкову, герпетичну, виразково-некротичну. Також ангіни можуть супроводжувати інші інфекційні захворювання, а саме: кір, скарлатину, дифтерію.
Якщо людина за призначенням лікаря лікується правильно підібраними препаратами, то період гострої симптоматики і заразності ангіни минає значно швидше. Але за спроб самолікування хвороба триває понад тиждень, причому часто завершується не одужанням, а ускладненнями, серед яких можуть бути набряк гортані, абсцес, гострий шийний лімфаденіт, артрит, тонзилогенний сепсис, синусит, ендокардит.
Тривалість прихованого та гострого періоду
Якщо має місце банальна ангіна, інкубаційний період у дітей і дорослих триває до 3-4 діб. Найлегшою формою є катаральна: її тривалість – від 3 до 7 днів. За лакунарної та фолікулярної ангіни тривалість гострого періоду збільшується. Якщо протягом тижня запалення мигдаликів не минає, температура залишається підвищеною, а біль у горлі все ще турбує хворого, то слід запідозрити ускладнення.
Для лакунарної, фолікулярної та фібринозної ангіни характерне важче ураження мигдаликів, ніж за катаральної. Найчастіше хворіють цими важкими формами ангіни 7-10 днів, але іноді хвороба затягується і на 2 тижні. Людина при ангіні заразна, скільки б не тривали симптоми. Якщо краще їй не стає протягом тривалого часу, потрібно повторно звернутися до лікаря, щоб зрозуміти, в чому проблема і вжити необхідних заходів.
Якщо розвинулася виразково-некротична ангіна, заразний період і час гострого прояву симптомів тривають від 8 до 12 днів. Однак часто для одужання необхідні тижні, а іноді навіть місяці, особливо якщо імунітет сильно ослаблений або є важкі супутні захворювання.
Якщо має місце вірусна ангіна, інкубаційний період теж може тривати різний час і залежить від типу вірусу-збудника. Від моменту зараження до перших проявів хвороби проходить від 2 до 5 днів, іноді – до 2 тижнів. Якщо проводиться адекватне лікування й ускладнень не виникає, то до 3-4 дня хворому стає краще, зокрема, температура тіла нормалізується. Місцеві симптоми зазвичай згасають до 5-го або 7-го дня. Коли настає повне одужання, ангіна перестає бути заразною.
Якщо йдеться про таке захворювання, як гнійна ангіна, інкубаційний період триває тим довше, чим сильніша імунна система. Зазвичай перші симптоми проявляються через п’ять-сім днів після моменту зараження. Скільки днів заразна гнійна ангіна, залежить від того, наскільки швидко розпочато і грамотно сплановано лікування. Якщо хворий не приймає антибіотики, то хвороба може тривати 2 тижні, а потім проявляться різного роду ускладнення.
Запалення мигдалин виникає за кору, скарлатини, ВІЛ-інфекції, сифілісу глотки. Тривалість ангіни в цих випадках визначається тяжкістю основного захворювання.
Хоч би як довго була заразна ангіна, близькі хворого можуть спробувати убезпечити себе. Щоб збудники хвороби не потрапили на мигдалини здорової людини, їх слід просто змивати з різних поверхонь. Близьким хворого рекомендується постійно мити руки, робити вологе прибирання, користуватися масками.