Апендицит є запалення червоподібного відростка. Летальність від гострого апендициту становить близько 0,1-3%. Летальність серед госпіталізованих перша доба приблизно в 5-10 разів нижча, ніж пацієнтів, які надходять до стаціонару набагато пізніше. Тому дуже важливо якомога раніше діагностувати захворювання.
Як поводиться апендицит
Найголовніший симптом гострого апендициту – це біль у животі. Вони найчастіше виникає після втрати апетиту. У пацієнтів з гострим апендицитом з’являються минущі, дифузні або постійні болі навколо пупка або епігастральної області. Як зрозуміти, що болить апендицит? Такі болі зовсім не схожі на ті, які з’являються при розриві кісти яєчника або перфоративної виразки. Несподівано виникають інтенсивні болі в правих нижніх відділах живота. З початку хворобливі відчуття супроводжуються симптомами подразнення очеревини. Болі можуть виникати у нижніх правих відділах живота. Ще одна ознака того, як болить апендицит, є біль, який може пробудити пацієнта з глибокого сну.
Характер болю при гострому апендициті
При класичному варіанті гострого апендициту болі можуть бути в середніх відділах живота або в епігастральній ділянці. Болі при гострому апендициті епізодичні, іноді постійні. Їхня інтенсивність може бути легкою або помірною. Вже через деякий час, як правило, від 4-6 до 24-26 годин, біль може зміститися в праві нижні відділи живота. Після зміщення пацієнти відчувають постійні тупі больові відчуття, іноді навіть інтенсивні, у правій здухвинній ділянці. Саме з цього моменту пацієнти по-справжньому починають відчувати, як починає хворіти на апендицит.
У деяких випадках міграція болю відсутня. Тобто вони відразу починаються у нижніх відділах живота праворуч. У таких випадках болі в області розташування червоподібного відростка можуть стати єдиним симптомом апендициту. Після того, як болі зміщуються в праву здухвинну область, вони стають більш інтенсивними, ніж ті, що були навколо пупка. Інтенсивність таких болів у деяких випадках може бути незначною, а значить, для їх виявлення необхідно застосовувати спеціальні прийоми. Робити це має лікар.
Характер та локалізація болю при апендициті
При ретроцекальному розташуванні червоподібного відростка біль може переважати в спині або збоку. А от попереду їх зовсім не буде. При довгому ретроцекально розташованому червоподібному відростку болю виникають у верхньому квадраті живота. Тому часто ставиться помилковий діагноз гострого холециститу.
При тазовому розташуванні червоподібного відростка болі з’являються в пахвинній ділянці, над лоном або в лівих відділах живота. Такі болі з’являються від кількох годин до 2-3 днів від початку хвороби. Потім можуть спостерігатися симптоми перфорації червоподібного відростка.
Як починає хворіти апендицит
Біль при апендициті може бути то слабким, то сильним, але він не припиняється. Болі посилюються при ходьбі, рухах та положенні на лівому боці. Хворі обережно пересуваються, при цьому руками притримують праву здухвинну ділянку. Затихання болю при апендициті не завжди є ознакою добробуту. Затишшя може бути обумовлене омертвіння чутливих нервових закінчень серозного покриву відростка.
Раптове та різке посилення болю – це дуже погана ознака.
Якщо ви не знаєте, як зрозуміти, що болить апендицит, можна використовувати досить прості прийоми:
- можна злегка постукати подушечкою зігнутого вказівного пальця в області правої клубової кістки. У разі апендициту у цій галузі завжди виникає біль;
- для порівняння можна постукати по лівій здухвинній ділянці (якщо апендикс запалений, там не повинно бути хворобливих відчуттів);
- також можна голосно кашлянути. Якщо болі в правій здухвинній ділянці посилилися, у вас починається апендицит;
- можна злегка надавати долонею там живота, де найбільше болить. Потримати руку можна 5-10 секунд, при цьому біль трохи ослабне. Після цього слід прибрати руку, і якщо в цей момент біль з’явився, то це ознака гострого апендициту;
- можна прийняти позу ембріона – лягти на правий бік і підтягти ноги до тулуба. Якщо у вас апендицит, то біль у животі ослабне. При повороті на лівий бік та випрямлення ніг, біль при апендициті посилюється.
Відчувши будь-які болючі відчуття, описані вище, слід не затягувати і відразу звернутися до лікаря. Не потрібно чекати кілька годин чи днів, щоб точно вивчити характер, інтенсивність та локалізацію болю: краще довіритися фахівцю. Якщо апендицит буде підтверджено у перші кілька годин після запалення апендикса – операція пройде легше, а післяопераційний період буде швидшим та з мінімальним ризиком виникнення наслідків та ускладнень.