Подагра (подагричний артрит) - це хронічне захворювання, яке поразжає суглоби та характеризується порушенням обміну білків в організмі людини. При такому порушенні нирки в організмі людини не можуть вивести сечову кислоту. В результаті цього в суглобах, хрящах, сухожиллях кісток, під шкірою та в нирках відкладаються кристали сечової кислоти - сечові солі. Подібне відкладення порушує роботу органів та суглобів і викликає обширні запальні процеси в тканинах.
Сечова кислота утворюється під час розпаду в організмі пуринів - сполук, що містять азот і є важливою складовою ядра клітин, які містяться в значних кількостях у м'ясі. Організм людини виробляє пурини в невеликій кількості, тому необхідну для життєдіяльності кількість ми отримуємо з їжі. Окрім спадкової схильності до генетичних порушень обміну речовин, саме наша їжа є причиною розвитку подагри.
Симптоми та ознаки хвороби
Основним симптомом хвороби є утворення виростів (топусів) на суглобах рук і ніг. Це свідчить про значне відкладення солей мочевої кислоти.
Головним проявом захворювання є подагричний напад. Це запалення одного або декількох суглобів. Нерідко йому може передувати посилене серцебиття, нудота. Найбільш поширеною локалізацією подагри є суглоб великого пальця ноги, також уражають гомілковостопні, колінні, ліктьові, міжхребцеві і міжфалангові суглоби. Сильний різкий або тискучий біль при подагрі відвідує хворого частіше всього в нічний час. Уражена область набріхає, з'являється покрасніння і блиск шкіри, підвищується температура. Тривалість нападу може бути різною від декількох днів до півтора тижнів. Частота нападів також варіюється від декількох місяців до десятків років. При кожному новому нападі в запаленні можуть зазнавати ураження нові і нові суглоби.
Лікування подагри в домашніх умовах
Як лікувати подагру в домашніх умовах? Коли йдеться про лікування подагри, передусім мається на увазі максимальне зниження рівня мочевих кислот (уринов) в організмі і заходи, необхідні при настанні подагричного нападу. Це завдання також переслідує лікування подагри в домашніх умовах народними засобами. Перелік засобів, якими можна знизити рівень уринов в організмі і пом'якшити біль в запаленому суглобі:
- суворе дотримання дієти;
- компреси (аплікації) та мазі;
- ванночки для суглобів;
- настоянки та відвари.
Як зняти приступ подагри вдома
Лікування подагри в домашніх умовах включає комплекс заходів, які необхідно провести при настанні приступу. У цьому випадку слід:
- хворому необхідний суворий постільний режим;
- поражена кінцівка повинна бути піднята вгору;
- на хворому суглобі треба зробити обгортку з мазі Вишневського або лікарського відвару;
- прийняти знеболювальний препарат;
- строга "голодна" дієта – рідкі каші, бульйон на овочах;
- як можна більше пити: мінеральна вода, лимонний сік — лужні напої.
Аспірин у якості засобу від болю не допоможе; потрібні нестероїдні протизапальні препарати, такі як диклофенак, німесулід та інші.
Дотримання дієти
Важливу роль у лікуванні подагри вдома відіграє дієта та активний спосіб життя. При цьому важливо розуміти різницю між дієтою і голодуванням, активним способом життя та виснажливими тренуваннями.
Мета виснаження організму не переслідується. Навпаки, при різкому зниженні маси тіла рівень сечовин також стрімко підвищується, що призводить до подагричних приступів.
В межах дієтичного раціону слід виключити з їжі алкоголь, спеції, складні жири, вуглеводи і тваринні білки (докладніше читайте в статті: "Що нельзя їсти при подагрі"). Щодо активного образу життя, рекомендується велосипедна їзда, фітнес, гімнастика, піши прогулянки.
Лікування подагри компресами та мазями
Для зменшення запалення суглобів, які постраждали від подагри, в домашніх умовах використовують різні компреси (аплікації). Рецепти їх приготування, так само як і матеріали, різноманітні, тому у списку нижче зібрані найкращі з них.
Рибний компрес
Використовується, в основному, як лікування подагри в домашніх умовах на ногах. Для його приготування знадобиться м'ясо будь-якої риби, відокремлене від кістки (2 кг) та 10 пакетів (або плівка). Масу необхідно розділити на 10 рівних частин. На ніч, хворий суглоб обмазується рибою і обгортається пакетом або плівкою. На компрес необхідно надіти теплу одяг (шкарпетки, рукавички, піжаму). Тривалість курсу - 10 днів, тому рибу краще заморозити і розморожувати по одній порції щодня.
Лікування подагри йодом
Йод — незаменимое средство любой домашней аптечки. Лечение подагры йодом в домашних условиях приносит значительные результаты. С его помощью можно снизить воспаление и даже воспрепятствовать отложению мочекислых солей в суставах на ранних стадиях. Для приготовления специального раствора понадобится 10 мл. йода и 5 таблеток ацетилсалициловой кислоты (аспирина). Таблетки необходимо растворить в в 10 мл йода. Полученным раствором необходимо смазывать пораженные суставы перед сном. Затем, обработанные места необходимо укутать теплой одеждой.
Лікування подагри активованим вугіллям
Паста на основі активованого вугілля ефективно знімає запалення суглобів і зменшує біль. Для її приготування знадобиться: пачка активованого вугілля (10 таблеток), 1 столова ложка лляних насінь. Активоване вугілля необхідно розтолочи (або подрібнити), додати в порошок лляне насіння і трохи води у кількості, необхідній для надання суміші пастиподібної консистенції.
Отриману пасту наносити на суглоби на ніч. Після нанесення необхідно обгорнути пакетом або їжевою плівкою та тканиною.
Мазь від подагри в домашніх умовах
Мазь, приготована з простих продуктів, які легко знайти в магазині, ефективно допомагає зняти біль при подагрі під час приступу вночі. Для її приготування потрібні всього два інгредієнти: вершкове масло (бажано, домашнього виробництва) і спирт. Масло необхідно розтопити на вогні, потім влити в нього таку саму кількість спирту. Після цього спирт підпалюється (обережно!) і, коли процес горіння завершиться, — мазь буде готова.
Ємність із маззю повинна знаходитися в холодному місці і використовуватися безпосередньо під час подагричного приступу. Уражені місця, поражені подагрою, потрібно втирати мазь до відступу болю. Робити це краще поруч із джерелом тепла.
Компрес з відваром ромашки аптечної
Знімає біль і запалення відвар із ромашки аптечної та чорної бузини. Квіти трав в рівних пропорціях заливають невеликою кількістю води і підігрівають. Доводити до кипіння не потрібно. Потім у отриманому відварі вимочують тканину і накривають нею запалені суглоби.
Ванночки для суглобів
Іноді запалення і біль у суглобах, поразжених подагрою, настільки сильні, що тиск від компресу чи мазі хворий витримати не може. У таких випадках на допомогу приходять ванночки для суглобів. Рідина заспокоює запалені ділянки і дозволяє зменшити біль.
Ванночка для суглобів з йодом
Ванночки з йодом допомагають зменшити запалення та розмір шишок. Для приготування потрібно взяти йод (9-10 крапель), їстівну соду (2-3 чайні ложки) та теплу воду (3 літри). Інгредієнти змішуються, і ванночка готова.
Ванночка для суглобів із відвару ромашки
Для приготування ванночки для суглобів з аптечної ромашки в 10 літрах води відварюються квіти ромашки (100 г) з додаванням солі кухонної або йодованої (200 г).
Відвари та настоянки
Призначенням будь-яких настоїв і відварів є вплив на хворобу зсередини організму. Вони відіграють значну роль як у виведенні з організму мочевих кислот, так і у звільненні від болю під час приступу.
Настоянка бузку
Для приготування настоянки з бузку звичайного, в тару насипати, не притискуючи, квіти бузку і залити спиртом. Настоювати суміш слід в темному місці протягом 7 днів. Курс прийому: 25-30 крапель 3 рази на день перед їжею.
Настій на квітках низки
Регулярне вживання відвару череди поліпшує загальний стан організму та знімає запалення. Пити обов'язково гарячим. Квіти череди слід залити гарячою окропленою водою та настояти 15 хвилин.
Настій професора Соколова
Рекомендується приймати цей настій під час приступів подагри. Спочатку треба сухо змішати: квіти блакитного фіалку (5 ч. ложок), плоди можжевелів (5 ч. ложок), кора груші (5 ч. ложок), квіти піона (5 ч. ложок), квіти календули (5 ч. ложок), листя кропиви двудомної (10 ч. ложок), квіти чорної бузини (10 ч. ложок), хвощ полевий (20 ч. ложок), кора верби (20 ч. ложок), листя молодої берези (20 ч. ложок). Одну столову ложку отриманої суміші заливають кип'ятком (300 мл), обгортають теплою тканиною і настоюють напівгодини. Готовий відвар треба випити повністю і повторювати процедуру через кожні дві години, поки не настане полегшення.
Цибулевий відвар
Рекомендується приймати цей настій під час приступів подагри. Спочатку треба сухо змішати: квіти блакитного фіалку (5 ч. ложок), плоди можжевелів (5 ч. ложок), кора груші (5 ч. ложок), квіти піона (5 ч. ложок), квіти календули (5 ч. ложок), листя кропиви двудомної (10 ч. ложок), квіти чорної бузини (10 ч. ложок), хвощ полевий (20 ч. ложок), кора верби (20 ч. ложок), листя молодої берези (20 ч. ложок). Одну столову ложку отриманої суміші заливають кип'ятком (300 мл), обгортають теплою тканиною і настоюють напівгодини. Готовий відвар треба випити повністю і повторювати процедуру через кожні дві години, поки не настане полегшення.
Профілактика загострень подагри
Проте хворобу легше попередити, ніж боротися з нею, оскільки, як вже було сказано, повністю вилікувати подагру неможливо, як в домашніх умовах, так і в клінічних. Головним у профілактиці розвитку хвороби подагра є збалансоване харчування та активний спосіб життя. Якщо у вас є бажання уникнути подагричних приступів, перш за все слід переглянути свій спосіб життя. Те, що здається повсякденними дрібницями, може вплинути на ваше здоров'я через певний час.
Необхідно переглянути свої уподобання та відмовитися від:
- надмірного вживання «підбадьорливих» напоїв (міцний чай, кава, какао та ін.);
- вживання алкоголю (особливо пивної продукції);
- вживання фаст-фуду та їжі, напханої спеціями, копченостей;
- вживання одноманітної м'ясної їжі;
- сидячий спосіб життя.
Потрібно обмежити споживання білкової їжі, збільшити фізичну активність та думати про майбутнє.
Лише кілька простих кроків можуть допомогти уникнути розвитку хвороби, яка, окрім сильного болю, може призвести до дуже серйозних ускладнень, включаючи летальний випадок. Це і є — найкращий рецепт! Вибір за вами! Будьте здорові!