Подагра (подагричний артрит) – хронічне захворювання, яке вражає суглоби і характеризується порушенням обміну білків в організмі людини. За такого порушення нирки в організмі людини не можуть вивести з організму сечову кислоту. Унаслідок чого в суглобах, хрящах, сухожиллях кісток, під шкірою, в нирках відкладаються кристали сечової кислоти – сечокислі солі. Подібне відкладення порушує роботу органів і суглобів і викликає великі запалення тканин.
Сечова кислота утворюється під час розпаду в організмі пуринів – сполук, що містять азот і є важливою складовою ядра клітини, які містяться у великій кількості в м’ясі. Організм людини виробляє пурини в незначній кількості, тому необхідну для життєдіяльності кількість ми отримуємо з їжі. Крім спадкової схильності до генетичних порушень обміну речовин, саме наша їжа є причиною розвитку подагри.
Симптоми та ознаки хвороби
Основною ознакою хвороби є утворення на складах рук і ніг наростів (тофусів). Це свідчить про те, що в суглобах йде значне відкладення сечокислих солей.
Головним проявом захворювання є подагричний напад. Це запалення одного або кількох суглобів. Нерідко йому можуть передувати посилене серцебиття, нудота. Найпоширеніша локалізація подагри – суглоб великого пальця ноги, також уражаються гомілковостопні, колінні, ліктьові, міжхребцеві та міжфалангові суглоби. Сильний ріжучий або гнітючий біль при подагрі відвідує хворого найчастіше в нічний час. Уражена ділянка набрякає, з’являється почервоніння і лиск шкіри та підвищується температура. Тривалість нападу може бути різною: від кількох днів до півтора тижнів. Частота нападів також варіюється від кількох місяців до десятків років. Під час кожного нового нападу запаленню можуть піддаватися все нові й нові суглоби.
Лікування в домашніх умовах
Как лечить подагру в домашних условиях? Когда речь заходит о лечении подагры, прежде всего подразумевается максимальное снижение мочекислых солей (уринов) в организме и меры, требующиеся в случае наступления подагрического приступа. Эту задачу преследует и лечение подагры в домашних условиях народными средствами. Перечень средств, которыми можно снизить уровень уринов в организме и снизить боль в воспаленном суставе:
- строгое соблюдение диеты;
- компрессы (аппликации) и мази;
- ванночки для суставов;
- настойки и отвары.
Як зняти напад подагри в домашніх умовах
Лікування подагри в домашніх умовах являє собою комплекс заходів, необхідних у разі настання нападу. У цьому разі необхідно:
- хворому необхідний суворий постільний режим;
- уражена кінцівка повинна лежати на височині;
- на хворий суглоб потрібно зробити примочку з маззю Вишневського або цілющим відваром;
- прийняти знеболювальне;
- сувора “голодна” дієта – рідкі каші, бульйон на овочах;
- якомога більше пити: мінеральна вода, лимонний сік – лужні напої.
Аспірин як знеболювальне не допоможе, необхідні нестероїдні протизапальні: диклофенак, німесулід тощо.
Дотримання дієти
Найважливішу роль у лікуванні подагри в домашніх умовах відіграє дієта й активний спосіб життя. Причому важливо розуміти різницю між дієтою і голодуванням, активним способом життя і виснажливими тренуваннями.
Завдання виснажити організм не переслідується. Навпаки, при різкому зниженні маси тіла, рівень сечових кислот так само стрімко підвищується, що призводить до подагричних нападів.
У рамках дієтичного раціону необхідно виключити з їжі алкоголь, спеції, складні жири, вуглеводи і тваринні білки (докладніше читайте в статті: “Що не можна їсти за подагри”). Що стосується активного способу життя, за подагри рекомендується велосипедна їзда, фітнес, гімнастика, піші прогулянки.
Лікування подагри компресами та мазями
Для зниження запалення суглобів, уражених подагрою, в домашніх умовах використовують різні компреси (аплікації). Рецепти їх приготування, як і матеріал, різноманітні, тому в списку нижче зібрані найкращі з них.
Рибний компрес
Використовується, в основному, як лікування в домашніх умовах подагри на ногах. Для його приготування знадобиться м’ясо будь-якої риби, відокремлене від кістки (2 кг) і 10 пакетів (або харчова плівка). Масу необхідно розділити на 10 рівних частин. На ніч хворий суглоб обкладається рибою й обмотується пакетом або харчовою плівкою. На компрес необхідно одягнути теплий одяг (шкарпетки, рукавички, піжаму). Тривалість курсу 10 днів, тому рибу краще заморозити й розморожувати по одній порції на день.
Лікування подагри йодом
Йод – незамінний засіб будь-якої домашньої аптечки. Лікування подагри йодом у домашніх умовах приносить значні результати. З його допомогою можна знизити запалення і навіть перешкодити відкладенню сечокислих солей у суглобах на ранніх стадіях. Для приготування спеціального розчину знадобиться 10 мл йоду і 5 таблеток ацетилсаліцилової кислоти (аспірину). Таблетки необхідно розчинити в 10 мл йоду. Отриманим розчином необхідно змащувати уражені суглоби перед сном. Потім оброблені місця необхідно укутати теплим одягом.
Лікування подагри активованим вугіллям
Паста на основі активованого вугілля ефективно знімає запалення суглобів і знижує біль. Для її приготування знадобиться: пачка активованого вугілля (10 таблеток), 1 столова ложка лляного насіння. Активоване вугілля необхідно потовкти (або змолоти), додати до порошку лляне насіння і трохи води в кількості, необхідній для надання суміші пастоподібної консистенції.
Отриману пасту наносити на суглоби на ніч. Після нанесення необхідно обмотати пакетом або харчовою плівкою і тканиною.
Мазь від подагри в домашніх умовах
Мазь, приготована з простих продуктів, які легко знайти в магазині, ефективно допомагає зняти біль у разі подагри під час нападу вночі. Для її приготування потрібні всього два інгредієнти: вершкове масло (бажано, домашнього виробництва) і спирт. Масло необхідно розтопити на вогні, потім влити в нього таку ж кількість спирту. Після цього, спирт підпалюється (обережно!) і, коли процес горіння завершиться, – мазь буде готова.
Ємність із маззю має перебувати в холодному місці й використовуватися безпосередньо під час подагричного нападу. В уражені подагрою місця необхідно втирати мазь до відступу болю. Робити це краще поруч із джерелом тепла.
Компрес на відварі з ромашки аптечної
Знімає біль і запалення відвар із ромашки аптечної та бузини чорної. Квіти трав у рівних пропорціях заливають невеликою кількістю води і підігрівають. Доводити до кипіння не потрібно. Потім в отриманому відварі вимочують тканину і накривають нею запалені суглоби.
Ванночки для суглобів
Трапляється, що запалення і біль у суглобах, уражених подагрою, настільки сильні, що тиск від компресу або мазі хворий винести не може. У таких випадках на допомогу прийдуть ванночки для суглобів. Рідина заспокоює запалені ділянки та дає змогу знизити біль.
Ванночка для суглобів із йодом
Ванночки з йодом допомагають знизити запалення і зменшити розміри шишок. Для приготування знадобиться йод (9-10 крапель), сода харчова (2-3 чайні ложки), і тепла вода (3 літри). Інгредієнти змішуються, і ванночка готова.
Ванночка для суглобів із відвару ромашки
Для приготування ванночки для суглобів з аптечної ромашки в 10 літрах води відварюють квітки ромашки (100 г) з додаванням кухонної або йодованої солі (200 г).
Відвари та настоянки
Призначенням всякого роду настоянок і відварів є вплив на хворобу зсередини організму. Вони відіграють значну роль як у виведенні з організму сечокислих солей, так і в позбавленні болю під час нападу.
Настоянка бузку
Для приготування настоянки з бузку звичайного, в тару засипати, не притискаючи, квітки бузку і залити спиртом. Настоювати суміш необхідно в темному місці протягом 7 днів. Курс прийому: 25-30 крапель тричі на день перед їдою.
Настій на квітках череди
Регулярне вживання відвару череди поліпшує загальний стан організму і знімає запалення. Пити обов’язково гарячим. Квітки череди потрібно залити гарячою перевареною водою і настояти 15 хвилин.
Настій професора Соколова
Цей настій рекомендується приймати в разі подагричних нападів. Для початку потрібно в сухому вигляді змішати: квіти синьої волошки (5 ч. ложок), плоди ялівцю (5 ч. ложок), кору жостеру (5 ч. ложок), квіти півонії (5 ч. ложок), квіти календули (5 ч. ложок), лист кропиви (5 ч. ложок), листя кропиви (5 ч. ложок), листя півонії (5 ч. ложок), листя календули (5 ч. ложок). ложок), лист кропиви дводомної (10 ч. ложок), квіти чорної бузини (10 ч. ложок), хвощ польовий (20 ч. ложок), кора верби (20 ч. ложок), лист молодої берези (20 ч. ложок). Одну столову ложку отриманої суміші заливають окропом (300 мл), обертають теплою тканиною і настоюють півгодини. Готовий відвар потрібно випити повністю і повторювати процедуру з інтервалом у дві години, поки не настане полегшення.
Цибулевий відвар
Приготування: 3 неочищені (заздалегідь вимиті) цибулини, заливаються 1 літром води і варяться на помірному вогні до повного розварювання. Потім відвар проціджують. Курс прийому: 1 склянка відвару тричі на день перед їдою. Тривалість курсу 1-2 тижні.
Профілактика загострень подагри
І все ж таки, хворобу легше попередити, аніж з нею боротися, адже, як уже було сказано, повністю вилікувати подагру неможливо, як у домашніх умовах, так і в клінічних. Головним у профілактиці розвитку хвороби подагра є збалансоване харчування та активний спосіб життя. Якщо у Вас є бажання уникнути подагричних нападів, насамперед необхідно переглянути свій спосіб життя. Те, що здається повсякденними дрібницями, може вплинути на Ваше здоров’я через деякий час.
Необхідно переглянути свої пристрасті й відмовитися від:
- надмірного вживання напоїв, що “бадьорять” (міцний чай, кава, какао та ін.);
- вживання алкоголю (особливо пивної продукції);
- вживання фаст-фуду та їжі, напханої спеціями, копченостей;
- вживання одноманітної м’ясної їжі;
- сидячого способу життя.
Потрібно обмежити прийом білкової їжі, збільшити фізичну активність і думати про майбутнє.
Лише кілька простих кроків допоможуть уникнути розвитку хвороби, яка, крім сильного болю, може призвести до дуже серйозних ускладнень, аж до летального результату. Це і є – найкращий рецепт! Вибір за Вами! Будьте здорові!