Лікування гастриту медикаментозно залежить від типу гастриту, причин та стадії захворювання. Як правило, ліки призначаються у комплексі, можуть застосовуватися народні засоби, фітотерапія. Лікування препаратами має відбуватися разом із дотриманням правильного харчування. В іншому випадку його ефективність буде низькою.
Лікування гастриту препаратами
На сьогоднішній день існує безліч препаратів, що дозволяють усунути больові симптоми, знизити запалення та відновити слизову оболонку. Ліки від гастриту можуть знижувати чи підвищувати кислотність шлункового соку. Для зниження кислотності застосовуються такі препарати:
- алмагель;
- фосфалюгель;
- фамотидин;
- ранітидин;
- платифілін;
- астрин;
- гастропін;
- атропін;
- пірен;
- рабепразол;
- омепразол.
Їхня дія спрямована на нейтралізацію шлункового соку, який руйнує слизову оболонку. Завдяки їх властивостям зменшується виділення соляної кислоти, знімається запалення. У лікуванні гастриту застосовуються інші препарати, які нейтралізують кислоту і утворюють вуглекислого газу. Широко використовується окис магнію – порошок, який приймається по 0,5-1 грам. Він має тривалий ефект, його часто призначають разом з карбонатом кальцію, який рідко використовується самостійно.
Антацидні препарати не слід приймати на голодний шлунок, тому що їхній ефект нетривалий. Краще випити їх після їди, тому що дія ліків збільшиться до 3-4 годин. При гастриті пацієнту призначаються засоби, що обволікають, які захищають шлункові стінки від фізичного та хімічного пошкоджень їжею.
Найбільш ефективними ліками від печії та гастриту є Альмагель. Це комплекс антацидних та обволікаючих засобів, а також знеболювальних речовин. Препарат не можна приймати разом із водою, після прийому не можна пити воду протягом години. Слід лягти на бік і через кожні 1-2 хвилини повертатися, щоб розподілити ліки по всій слизовій оболонці шлунка. Альмагель слід приймати 3-4 тижні. Слід врахувати, що з тривалому лікуванні альмагелем з організму у великих кількостях виводиться фосфор. Тому додатково потрібно приймати мінеральний комплекс.
Для відновлення мікрофлори шлунка застосовуються такі засоби, як відвар насіння льону, біла глина з водою, смекта. Вони створюють додаткову захисну плівку, заспокоюють запалення. Щоб нормалізувати травні процеси в шлунку, застосовуються ферментні препарати:
- панкреатин;
- фестал;
- мезім-форте;
- панзинорм;
- дигестал.
Для лікування гастриту зі зниженою кислотністю використовується настоянка полину, сік подорожника, шведська гіркота, препарат Апілак. Вони сприяють підвищенню апетиту, виділенню шлункового соку. Для поліпшення апетиту використовується апілак, який виділяється з бджолиного маткового молочка, приймається за годину переїдою. Для кращого перетравлення їжі пацієнту призначаються пепсин, паккурмен та натуральний шлунковий сік. Вони допомагають швидко розщеплювати продукти, завдяки чому слизова оболонка шлунка швидко відновлюється і усувається біль.
Якщо гастрит викликала бактерія Хелікобактер пілорі, використовуються препарати, що містять антибіотик:
- омепразол;
- пілорид;
- езомепразол;
- тиндазол;
- кларитроміцин;
- амоксицилін.
До списку таблеток від гастриту та виразки шлунка, викликаних бактерією Хелікобактер пілорі, включають Пилобакт НЕО та Клатинол. В них входить Омепразол (Ланзопразол), який сприяє виділенню соляної кислоти та створює оптимальне середовище для взаємодії антимікробних ліків. Кларитроміцин є антибіотиком групи макролідів, який швидко бореться з гелікобактером пілорі.
Амоксицилін – ще один антибіотик групи пеніцилінів, що ефективно впливає на бактерію. Ефективними ліками від виразки та гастриту є Ліквіритон, що застосовується для профілактики та лікування нападів виразки шлунка та дванадцятипалої кишки, а також при ерозивному та хронічному гастриті із збереженою або підвищеною кислотністю шлунка.
Таблетки від гастриту
Ліки при гастриті можуть застосовуватися у вигляді таблеток та порошку, рідини. Можуть застосовуватися комплекси вітамінів та мінералів для відновлення стану пацієнта. Організм потребує вітаміну В, А, С та Е. Список таблеток від гастриту:
- Вікалін – рослинні таблетки, що мають спазмолітичний, антацидний та в’яжучий ефект;
- Фестал – таблетки на основі панкреатину, які сприяють відновленню роботи шлунка та підшлункової залози, покращують травлення та засвоєння їжі;
- Гастроцепін – блокатор М1-холінорецепторів, завдяки якому знижується підвищена вироблення шлункового соку і відбувається захист слизової оболонки шлунка від впливу соляної кислоти;
- Ранітідин – завдяки препарату знижується вироблення соляної кислоти та відновлюється слизова шлунка. Добре допомагає при нападах гастриту, коштує недорого, але не підходить для тривалого лікування, оскільки має низку побічних дій.
- Де-Нол – ліки на основі вісмуту, раніше при гастриті використовувалися його аналоги: Вікалін або Вікаїр. Завдяки його властивостям у порожнині шлунка утворюється захисна плівка, яка захищає шлунок від агресивного впливу соляної кислоти.
При гострих нападах гастриту можна купити та випити таблетки без рецепта. Але довго цього робити не можна, тому що можна запустити хворобу. Кожен тип гастриту лікується по-різному, неможливо точно сказати, які ліки будуть ефективнішими. Необхідно пройти діагностику, щоб лікар-гастроентеролог призначив комплексне та відповідне лікування.