Застуда супроводжується такими симптомами, що завдають дискомфорту, як підвищена температура, закладеність носа, больові відчуття в горлі, кашель, головний біль. В аптеках можна знайти численні ліки від застуди, дія яких спрямована на поліпшення самопочуття. Лікарі зазвичай призначають перевірені препарати, які неодноразово довели свою ефективність і безпеку.
Також широко використовуються таблетки від застуди, дія яких спрямована не на симптоми хвороби, а на вірус, що її провокує. Вони не дають вірусу можливості поширитися організмом і мінімізують ризик ускладнень.
Ліки від симптомів застуди
У разі болю в горлі ефективні такі недорогі засоби, як септефрил, хлорофіліпт, стрептоцид, мірамістин розчин. Септефрил є антисептиком широкого спектра дії, його застосовують у разі ангіни, фарингіту, стоматиту. Він здатний посилювати вплив антибіотика, якщо застосовувати їх одночасно.
Хлорофіліпт – ліки на основі витяжок з евкаліпта. Він швидко знеболює, усуває з мигдаликів гнійні пробки, впливає на стафілококові інфекції, що робить його незамінним у разі ангін і тонзилітів. Ці ліки випускають у формі таблеток і розчинів. Олійний розчин закапують у ніс для зменшення набряклості, а спиртовий використовують для полоскань.
Якщо застуда спровокувала ангіну, то для усунення болю в ділянці горла можна використовувати стрептоцид у формі порошку або таблеток. Щоб пом’якшити неприємний гіркий присмак, ці ліки перед застосуванням можна змішати з медом.
Серед дієвих і доступних препаратів від нежитю – санорин, піносол, галазолін, нафтизин. Їхня ефективність доведена багаторічною практикою успішного використання під час лікування різних груп пацієнтів.
Піносол – комбінований препарат на основі соснової, м’ятної та евкаліптової олій. Володіє протимікробною і протизапальною дією, покращує кровообіг слизової носа.
Санорин – судинозвужувальні краплі, ефективні за нежитю різного походження. Цей препарат зменшує набряклість і полегшує дихання, але протипоказаний особам із хронічним ринітом і підвищеним тиском.
Галазолін – ліки на основі ксилометазоліну, що зменшують набряк і гіперемію слизових носоглотки. Серед протипоказань – тахікардія й атрофічний риніт. Нафтизин – засіб із вираженою судинозвужувальною дією. При використанні його понад 7 днів виникає звикання.
Антигістамінні препарати в лікуванні застуди основними не є, але здатні зменшити загальний ступінь тяжкості захворювання і полегшити такі прояви хвороби, як набряк слизової носа, чхання, кашель, ринорея. Цими властивостями володіють переважно антигістамінні препарати I покоління (хлоропірамін, клемастин, мебгідролін, ципрогептадин).
Жарознижувальні при застуді
Особливо гострим є питання, які ліки приймати за застуди, щоб збити високу температуру. Найбільш широко використовуваними є:
- ацетилсаліцилова кислота;
- мефенамінова кислота;
- ібупрофен;
- парацетамол.
Ацетилсаліцилова кислота – препарат із вираженою аналгетичною та жарознижувальною дією. Його рекомендується приймати 4-6 разів на день після прийому їжі.
Мефенамінова кислота – ліки з жарознижувальною, знеболювальною та протизапальною дією. Його використовують для зняття гарячкового і больового синдрому.
Ібупрофен ефективний під час комплексного лікування інфекційних і запальних процесів. Він знижує температуру, усуває головний біль і ломоту в суглобах.
Парацетамол – ефективний і при цьому безпечний засіб для зниження температури. Його можна приймати до 4 разів на добу.
Порошки від застуди
Розчинні порошки від застуди приймаються всередину, ефективно усувають симптоми захворювання і є досить безпечними. Вони можуть бути протипоказані у зв’язку з деякими серйозними патологіями внутрішніх органів або вагітністю.
Фармацитрон – комбінований препарат, активним компонентом якого є парацетамол. Він має жарознижувальний і знеболювальний ефект. Також до його складу входить антигістамінний компонент, який нейтралізує алергічний риніт та інші прояви анафілактичних реакцій.
Даний засіб від застуди не підходить особам, які страждають на алкоголізм, ниркову недостатність, глаукому, вагітним на першому і третьому триместрах, матерям-годувальницям, дітям віком до 6 років, а також особам з індивідуальною непереносимістю компонентів препарату. Також необхідно враховувати взаємодію фармацитрону з деякими іншими ліками. Він може посилювати дію седативних препаратів і антидепресантів.
Також фармацитрон рекомендується не використовувати в поєднанні з ліками, які містять етанол. Вживання спиртного на тлі прийому фармацитрону може спровокувати інтоксикацію. Також серед можливих побічних дій цих ліків – уповільнені реакції та знижена концентрація уваги.
Фервекс – ефективний засіб від застуди на основі парацетамолу, аскорбінової кислоти і феніраміну. Він має виражену аналгетичну дію і підходить не тільки для лікування застуди, а й у разі опіків і травм, тобто в ситуаціях, коли необхідно зняти больовий синдром.
Найбільшу ефективність цей препарат проявляє під час лікування гострого й алергічного риніту, фарингіту, запальних процесів носоглотки. Серед протипоказань – глаукома, портальна гіпертензія, алкоголізм, 1 і 3 триместр вагітності. Класична форма ліків не рекомендується дітям до 15 років, але є і спеціальна дитяча форма.
Німесил – засіб від застуди з вираженою аналгетичною і жарознижувальною дією. Він не тільки прибирає ознаки респіраторних захворювань, але ефективний ще й у разі мігрені та посттравматичних синдромів. Серед протипоказань – вагітність, годування груддю, внутрішні кровотечі, дисфункція печінки, важкі патології серцево-судинної системи, цукровий діабет, порушення функції шлунково-кишкового тракту.
Противірусні ліки від застуди
Не завжди легко визначити, який саме вірус спровокував застуду, тому медикаменти широкого спектра дії мають перевагу перед препаратами, що впливають на конкретну групу вірусів. Як правило, дорослим призначають противірусні препарати від застуди, що мають синтетичне походження.
Арбідол – медикаментозний засіб з антиоксидантним ефектом, що підвищує імунітет і сприяє виробленню організмом власного інтерферону. Цитовир-3 – ліки з вираженою імуностимулюючою дією. Він протипоказаний особам, які страждають на вегето-судинну дистонію. Інозин пранобекс ефективний у разі риновірусів і аденовірусів, грипу, парагрипу та вірусного бронхіту. Аміксин – імуностимулювальний і противірусний засіб, що стимулює вироблення інтерферону. Ці таблетки від вірусу застуди протипоказані вагітним і матерям-годувальницям.
Ліки від застуди для дітей
За початкових ознак хвороби батьки намагаються вирішити, які пігулки пити під час застуди дитині, щоб вона швидше стала на ноги і при цьому не постраждала від надмірно інтенсивної лікарської терапії. Лікарі призначають ефективні і при цьому безпечні медикаменти, вдаючись до антибіотиків тільки в крайніх випадках.
Дитячий анаферон випускається у формі таблеток і підходить дітям з 1 місяця. Це противірусний та імуномодулювальний засіб, ефективний у разі ГРЗ, грипу, захворювань верхніх дихальних шляхів. Таблетки мають приємний солодкуватий присмак, тому дитина зможе легко розсмоктати таблетку. Для зовсім маленьких дітей 1 таблетку розчиняють у 150 мл перевареної води, охолодженої до кімнатної температури. Арбідол також може застосовуватися у дітей від 2 років.
До числа ефективних ліків від застуди, які безпечні для дітей, входить віферон 150000 МО. Цей препарат випускається у вигляді свічок. Є противірусним та імуномодулювальним засобом, який безпечний навіть для недоношених дітей.
Перш ніж приймати будь-який препарат, слід порадитися з лікарем, це може бути як терапевт, так і сімейний лікар. Тільки фахівець може вибрати найкращі ліки від застуди індивідуально для кожного хворого. Самолікування може призвести до розвитку серйозних ускладнень.