Діюча речовина у Люголя - молекулярний йод, який впливає на грампозитивні та грамнегативні бактерії, а також на патогенні гриби. При тривалому використанні руйнується навіть стафілококкова флора, стійка до лікування. Також до складу препарату входять гліцерин, який має заспокійливий ефект, та калієвий йодид, який сприяє розчиненню йоду у воді.

Люголь - перевірене часом антисептичне засіб, широко використовуване при інфекційно-запальних захворюваннях області ротоглотки. Його призначають як дітям, так і дорослим при гострому та хронічному тонзиліті.

Застосування Люголя при ангіні

Розумно використовувати це засіб, коли хвороба тільки починає проявлятися. Ефект препарату у легких випадках очевидний. Однак якщо висока температура тримається кілька днів і розвинулася гнойова ангіна, Люголь сам по собі помітного результату не дасть - в такій ситуації потрібні пероральні антибіотики. Цей антисептик повинен бути частиною комплексної терапії тонзиліту, а не єдиною заходом впливу.

Оториноларингологи використовують цей препарат при промиванні лакун. Раніше можна було користуватися лише розчином, але зараз є і більш зручна форма - спрей.

Недоліки Люголя

Перш ніж мазати горло при гнойовому ангіні або іншій формі тонзиліту Люголем, слід врахувати деякі його недоліки. Найочевидніший з них - смак і запах, які багатьма переносяться важко. Дуже часто мазання і орошення горла цим препаратом викликає у хворих позиви до блювання. Особливо проблематично використовувати Люголь при ангіні у дітей - вони відчувають дуже сильне огидження. Крім того, в хворому горлі після обробки деякий час відчувається печіння.

Консистенція препарату досить густа, що на якості обробки уражених хворобою ділянок сказується негативно. Нерідко через густоту рідини не вдається звільнити лакуни від гною. Саме тому Люголь при гнойовій ангіні часто не дає відчутного ефекту.

Якщо ви поїсте одразу після процедури, може виникнути відчуття відрижки. Крім того, горло при цьому іноді роздратовується і починає боліти ще сильніше.

Йод є досить сильним алергеном, тому його слід використовувати обережно, з урахуванням індивідуальних протипоказань і можливих алергічних реакцій. Можуть виникнути такі явища, як риніт, кропив'янка, висипання, отек Квінке. Крім того, можливі побічні ефекти Люголя включають:

  • подразнення шкіри;
  • тахікардію;
  • нервозність;
  • порушення сну;
  • підвищене потовиділення;
  • діарея (після 40 років);

В більшості випадків препарат добре переноситься. Якщо з'являються тривожні симптоми, їх слід обговорити з лікуючим лікарем. Він визначить, чи можна мазати горло Люголем при ангіні та продовжувати лікування, чи краще обрати інший антисептик. Не можна використовувати цей препарат при аденомі, туберкульозі легень, нефрозі, фурункульозі. Лікарі дуже обережно призначають Люголь при ангіні у дітей до 5 років.

Вибір форми препарату

Під час лікування слід вибрати, якою лікарською формою користуватися. Як спрей, так і розчин Люголя при ангіні є ефективними, але кожен має певні переваги та недоліки.

Даний препарат у будь-якій лікарській формі використовується досить економно. Тим не менш, спрей закінчується трошки швидше, ніж розчин.

Спрей Люголя при ангіні добре тим, що під час його використання зручніше дотримуватися точної дозування. При лікуванні маленьких дітей використовувати його небезпечно: під час вприскування може виникнути ларингоспазм. Щодо ефективності лікування, то згідно з відгуками хворих розчин виявляє більш відчутне дію, ніж спрей.

Як використовувати препарат

В формі спрею Люголь при ангіні застосовується від 2 до 6 разів на добу. Частота застосування залежить від того, наскільки важко проходить хвороба. Обприскування слизової рота, глотки і зева проводиться шляхом натискання на головку розпилювача. Рекомендується перед вприсканням вдихнути і затримати дихання. Відразу після процедури краще півгодини не вживати ані їжі, ані пиття. Якщо препарат потрапив в очі, їх слід промити. Спочатку для цього використовується вода, потім — розчин натрію тіосульфату.

Якщо вибраний розчин Люголя, його застосування при ангіні передбачає змащування мигдалин за допомогою ватних тампонів. їх закріплюють на пінцеті або наматують на олівець. Можна також просто покусувати кілька хвилин кусок вати, пропитаний розчином Люголя.

Під час процедури можна помітити сліди гною на ваті. У процесі змащування її слід змінювати кілька разів. Іноді через своєрідний смак і запах засобу не вдається змазати всі ділянки за один раз. У такій ситуації рекомендується через певний проміжок часу повторити процедуру.

Щоб зменшити неприємні відчуття під час процедури, рекомендується не ковзати слюну. Якщо після процедури сильно захочеться пити, краще витримати годину-півтори або, у крайньому випадку, випити зовсім трошки води.

Люголь при вагітності

Багато фахівців стверджують, що цей засіб абсолютно безпечний для вагітних жінок. Свою точку зору вони підтверджують кількома фактами, а саме: по-перше, препарат використовується місцево, а по-друге, концентрація йоду в ньому невелика. Фахівці також вказують на те, що у багатьох людей в організмі не вистачає йоду. Недостатність цього елемента становить загрозу для нормального функціонування щитоподібної залози майбутньої матері та плода.

Однак багато лікарів попереджають: немає достатньої інформації про вплив препарату на вагітність. Крім того, в інструкції до нього зазначено, що застосовувати його під час вагітності не можна.

Лікування дітей

У випадку такого препарату, як Люголь, застосування при ангіні у дітей є безпечним з 6 місяців. Спрей рекомендується не використовувати, якщо дитині менше року.

Маленьких дітей іноді лікують так: в препарат замочують соску і дають маляті. Але краще відкласти лікування цим препаратом до більш свідомого віку.HealthPro

Від HealthPro