Полоскання горла за тонзиліту – додатковий захід, який рекомендується проводити в комплексі інших процедур, рекомендованих лікарем.
Цілі та завдання в полоскання такі:
- змити гнійні накладення, отже – прибрати з глотки вірусні, бактеріальні та грибкові агенти, що провокують запалення;
- видалити гнійні пробки, знищивши живильне середовище для бактерій;
- створити неприйнятне для життя інфекційних агентів середовище;
- пом’якшити і зволожити слизову оболонку глотки, знизивши дискомфортні та больові відчуття;
- прискорити процес загоєння слизової, сприяти репарації епітелію.
Властивості розчинів для полоскань горла при тонзиліті
Температура будь-якого розчину має становити приблизно 36 градусів Цельсія. Полоскання гарячими розчинами призведе до посилення пошкодження слизової та навіть може спровокувати опік. Холодні розчини дещо знизять больове відчуття, однак одночасно знизять імунний захист.
Об’єм розчину для одного полоскання дорівнює близько 200 г (1 склянка). Цього достатньо для ефективного очищення горла і тривалого впливу розчину, за якого проявляються всі його лікувальні властивості. Хімічні характеристики розчинів мають провокувати зрушення рН у лужне або кисле середовище, неприйнятне для мікроорганізмів.
У разі гострого тонзиліту, а також у разі загострень хронічного тонзиліту рекомендується полоскати горло протягом усього гострого періоду хвороби до досягнення повної чистоти (очищення від нальоту) мигдаликів, піднебіння та голосових складок. Цей період може становити від 3 до 10 діб (усе залежить від тяжкості хвороби).
Ефективність полоскання горла при хронічному тонзиліті
Полоскання є здебільшого симптоматичним лікуванням – його використовують для усунення проявів хвороби. Полоскання не замінює лікування антибіотиками, тому що за хронічного тонзиліту інфекція поширюється не тільки на поверхні мигдаликів. Тому потрібен вплив ефективних антибактеріальних засобів, що надходять до вогнища ураження саме з потоком крові.
Розчини для полоскань не проникають углиб тканин і не можуть повною мірою перешкоджати розмноженню бактерій. Тому виключно одне полоскання за хронічного тонзиліту не вирішить питання одужання, зате буде ефективним у комплексі з іншими заходами.
Розчини для полоскання під час тонзиліту
Більшість готових розчинів, які продають в аптеках, здатні знищити інфекцію в слизовій: Фурацилін, Хлофіліпт масляний або спиртовий, Мірамістин, розчин Люголя, Йодинол, Гексорал, Хлоргексидин, Риванол.
Крім цього, можна використовувати народні засоби:
- розчин харчової соди – створює лужне середовище. Пропорція – 1 чайна ложка на 1 склянку води. Ефективний, практично не має побічних дій, не викликає алергічних реакцій;
- відвар ромашки – відновлює слизову і знімає запалення. Ромашку потрібно закип’ятити на водяній бані, процідити, настояти у фаянсовому або емальованому посуді до 40 хвилин, процідити і полоскати горло 1 раз на день;
- розчин кухонної солі – вимиває гнійний вміст лакун. Можна використовувати в поєднанні з содовим розчином;
- відвар шавлії – діє подібно до відвару ромашки;
- відвар із чистотілу – один із найефективніших засобів. Полоскання чистотілом у разі тонзиліту потрібно проводити, приготувавши чай із трави чистотілу в розрахунку: 1 столова ложка трави на 1 склянку окропу. Вживати можна через 15 хвилин настоювання. Для кожного полоскання потрібно готувати свіжий розчин.
У разі хронічного тонзиліту з частими загостреннями слід полоскати горло морською сіллю, купленою в аптеці. Рецепт розчину також простий – 1 чайна ложка солі на 1 склянку води. Полоскання можна повторювати 2-4 рази на день.
Для полоскання горла за хронічного тонзиліту підійде і мед: у склянку теплої води потрібно додати 2 чайних ложки і розмішати до повного розчинення. Полоскання повторювати 4-5 разів на день. За допомогою меду можна забезпечити лікування наривів і зменшити ступінь запалення мигдалин. У розчин для посилення ефекту можна додати 1 столову ложку соку буряка та 1 чайну ложку яблучного оцту.
Рекомендується чергувати засоби для полоскання протягом дня – це дасть змогу забезпечити різноплановий захист горла, а також позбутися можливих негативних наслідків (наприклад, під час полоскання содою понад 2 рази на день може виникнути надмірне пересихання слизової).
Дуже важливо перед застосуванням будь-якого препарату – аптечного або фітотерапевтичного – консультуватися з отолорингологом, який допоможе підібрати препарати, відповідні характеру хвороби, наявності індивідуальних протипоказань та інших чинників. Самолікування в цьому разі може призвести до великих проблем.