Кандидоз або молочниця знайома більшості, як жінок, так і чоловіків. Ця хвороба (молочниця) вперше проявляється у ранньому віці, з 15 до 25 років, і згодом перетікає у хронічну форму, важко піддаючись лікуванню. Якщо з’явилися підозри, що у вас є ознаки молочниці – слід обов’язково звернутися до лікаря гінеколога, уролога, дерматовенеролога, який призначить ефективне лікування молочниці. Але в багатьох випадках лікування молочниці закінчується рецидивом хвороби, що пов’язано з різними порушеннями гігієни, санітарії, дієти, способу життя, пізнім зверненням до лікаря тощо. Ця стаття підкаже, як позбудеться молочниці назавжди, щоб забути про дискомфорт, пов’язаний із хворобою.
Увага! Самолікування є небезпечним для вашого здоров’я. Запишіться на консультацію до гінеколога, скориставшись найвигіднішими спеціальними пропозиціями тут.
Кандидоз – це схильне до хронічного перебігу інфекційне захворювання, спричинене колонізацією слизових оболонок та шкірних покривів людини дріжджовими грибами роду Candida.
Усього сімейство грибів Candida налічує понад 150 видів грибів, 20 з яких можуть спостерігатися у людини. І все ж таки, у 90% всіх випадків захворювання молочниця розвивається внаслідок зараження грибом Candida albicans.
Цей гриб відносять до категорії умовно-патогенних мікроорганізмів. Це означає, що гриб є частиною мікрофлори слизової оболонки рота та піхви (у жінок), але в умовах, сприятливих для життєдіяльності гриба, з’являються перші ознаки молочниці: свербіж статевих органів та сирні піхвові виділення.
Як виявляється молочниця відомо всім, різниця полягає лише в тому, що у жінок хвороба протікає у формі вульвовагініту (кольпіту), а у чоловіка – баланопоститу (запалення головки та крайньої плоті статевого члена).
Чому розвивається молочниця?
За наявності такої хвороби як молочниця – симптоми, лікування та профілактика захворювання залежать від причин, що його викликали. До того ж, як лікувати молочницю, не знаючи її причин? Статистичні дані свідчать про те, що 80% вагітних жінок є власницями та носіями кандиди. Саме тому первинне зараження грибом здійснюється під час пологів, коли дитина проходить через родові шляхи матері або протягом першого року життя, під час годування та догляду за малюком.
Основним шляхом вторинної передачі інфекції є статевий контакт із носієм грибка. У цьому випадку можливість підхопити молочницю наближається до 100%. Крім цього грибок може проникнути в організм контактно-побутовим шляхом через постільну білизну, рушники, предмети побуту, їжу (сир, сири, сметана, м’ясо, фрукти та овочі). Своєрідними переносниками інфекції можуть бути і тварини: кошенята, свійський птах, телята та ін.
Але, як уже говорилося вище, наявність кандиди в організмі не означає, що розвинулася хвороба. Молочниця розвивається тоді, коли кількість грибів в організмі різко перевищує певне граничне значення, що може бути викликано різними провокуючими факторами.
Зовнішні фактори, здатні викликати ознаки кандидозу:
- прийом препаратів з антибактеріальною дією, вживання пероральних контрацептивів,
- тривале призначення кортикостероїдів та цитостатиків (більше тижня);
- пошкодження слизової оболонки та шкірного покриву (травми, оперативні діагностичні та лікувальні втручання);
- попадання на слизову оболонку та шкіру різних хімічних речовин (розчинники, луги, кислоти);
- дія радіації.
Внутрішні фактори, здатні викликати ознаки кандидозу:
- захворювання, що супроводжуються порушенням обміну речовин в організмі (ожиріння, дисбактеріоз, цукровий діабет та ін.);
- захворювання, пов’язані зі зміною гормонального фону (тиреоїдит, гіпо- та гіпертиреоз та ін);
- наявність інфекційних хвороб із хронічним перебігом (СНІД, ВІЛ-інфекція, туберкульоз);
- період вагітності, а також слабка імунна система в період дитинства та старості.
Чинники, які сприяють хронізації запального процесу при молочниці:
- раціон, що складається переважно зі швидких вуглеводів та жирів;
- безладні сексуальні зв’язки, нехтування засобами контрацепції (презервативами);
- переважання в гардеробі синтетичної білизни та одягу;
- застосування як засіб контрацепції розчинів і гелів місцевих антисептиків;
- надмірне захоплення гелями для інтимної гігієни з антибактеріальними компонентами;
- зневажливе ставлення до особистої гігієни;
- захоплення вагінальним душем (вода може містити різні мікробні агенти).
Як проявляється молочниця?
Як вилікувати молочницю у жінок, якщо не знаєш її симптомів? Симптоми молочниці у жінок проявляються кольпітом – запаленням стінки піхви. Тому молочницю у жінок називають вагінальним кандидозом.
Вагінальний кандидоз (у жінок):
- раптове збільшення обсягу вагінальних виділень;
- специфічний характер виділяється з піхви: виділення сирні, білого кольору, з характерним кисломолочним запахом;
- відчуття печіння і часом нестерпний свербіж зовнішніх статевих органів;
- помітне підвищення чутливості, болючість, набухання та почервоніння зовнішніх статевих органів;
- сверблячі відчуття під час сечовипускання;
- статевий акт супроводжується свербінням, дискомфортом, печінням та болем.
Як лікувати молочницю у чоловіків, не знаючи симптомів? У чоловіків у разі розвитку кандидозу, симптоми хвороби виявляються запаленням крайньої плоті та шкіри головки статевого члена, виникає – баланопостит.
Симптоми молочниці у чоловіків:
- набухання, почервоніння і набряклість головки статевого члена і пізніше – крайньої плоті;
- печіння та болючість головки статевого члена та шкіри навколо;
- білий наліт на головці статевого члена;
- свербіж під час акту сечовипускання;
- біль та дискомфорт під час статевого акту, викликаний механічним подразненням ураженої поверхні.
У разі кандидозу симптоми хвороби можуть ускладнюватися розвитком супутніх інфекційних запальних процесів.
Наслідки молочниці у жінок включають:
- приєднання вторинних статевих інфекцій внаслідок ослаблення імунітету;
- поява хворобливих ерозій слизової оболонки піхви;
- порушення менструального циклу;
- запальні процеси на шийці матки
Наслідки молочниці у чоловіків не менш небезпечні, ніж у жінок. Хронічний кандидоз у чоловіків може закінчитися розвитком простатиту та везикуліту, які можуть призвести до безпліддя.
Діагностика молочниці
На сьогоднішній день достовірно відомо, як визначити молочницю. Для цього призначають бактеріологічний посів із вагінальних та уретральних мазків, що також дозволяє визначити чутливість грибка до терапії, що полегшує лікування кандидозу. Визначити збудника також можна за допомогою ПЛР – визначення ДНК збудника у матеріалі.
Кандидоз – як лікувати?
Всі хворі хочуть знати, як позбудеться молочниці, але тут є нюанси. Лікування молочниці вимагає особливої уваги до дотримання всіх умов санітарії та гігієни, оскільки зневага ними обов’язково призведе до рецидиву захворювання.
Ну і, звісно, як боротися з молочницею, якщо лікування кандидозу проводитиметься в односторонньому порядку, тобто тільки в одного партнера. Звичайно, що ніяк. Комплексне лікування молочниці вимагає обов’язкового лікування для всіх статевих партнерів пацієнта, незважаючи на те, що у них симптоми хвороби можуть бути відсутніми.
Коли у нас виявляється хвороба, природно нам хочеться знати, як швидко вилікувати молочницю, але, на жаль, її лікування потребує часу і терпіння. Якщо ви хочете знати, як позбавиться кандидозу назавжди, вам варто звернути увагу на наступні заходи, а ще краще – застосувати їх на практиці.
Щоб швидко вилікувати молочницю необхідно:
- обов’язкова дезінфекція нижньої білизни, постільних і лазневих речей, під час якої відбувається знищення спор гриба, що залишилися на них;
- припинення використання одягу та білизни із синтетичних тканин, що пов’язано з їх низькою пропускати повітря, через що погіршується тепловіддача та потовиділення, виникає парниковий ефект;
- відмова від парфумованих миючих засобів, антибактеріальних засобів для інтимної гігієни, ароматизованих тампонів і прокладок, оскільки речовини, що містяться в них, сприяють порушенню піхвової мікрофлори;
- відмова від гормональної пероральної контрацепції;
- відмова від жиророзчинних лубрикантів і мастил, перевагу віддавати водорозчинним, тому що вони менше впливають на мікрофлору;
- утримання від сексуальних контактів під час терапії, обов’язкове використання презервативів.
Багато рекламних роликів вводять в оману, розповідаючи, як швидко позбудеться молочниці за допомогою однієї таблетки. Як позбудеться молочниці, достовірно знають лікарі, адже їм відомий час дозрівання суперечок кандид – 2 тижні. Тому лікування хвороби має проходити кілька етапів, щоб повністю очистити організм від гриба.
Тож, як швидко вилікувати молочницю невідомо, а як вилікувати кандидоз та забути про нього – так. Для цього необхідно в обов’язковому порядку здати аналізи для підтвердження діагнозу і показатися лікарю-гінекологу, урологу або дерматовенерологу, які призначать поетапну схему лікування, що складається з:
- протигрибкових препаратів для вживання (Флуконазол, Дифлюкан, Ністатин, Дифлузол і т.д.);
- протигрибкових вагінальних свічок та мазей (Клотримазол, Пімафукорт);
- фунгіцидних розчинів (цітеал);
- пре-і пробіотиків у свічках та капсулах, імуномодуляторів (Вагілак, Лактовіт, Віферон).
І якщо багато хто не знає, як вилікувати молочницю назавжди, то деяким це просто не вдається, тому що обов’язковою умовою успішного лікування є дотримання дієти, що вимагає виключення простих вуглеводів, цвілевих сирів, пива, у зв’язку з тим, що ці продукти можуть спровокувати рецидив хвороби .