Операція з видалення апендикса (особливо, якщо її було проведено в першу добу після початку запального процесу) проходить просто, а ризик виникнення ускладнень при цьому вкрай низький. Прогноз щодо одужання і відновлення пацієнта сприятливий. Наприклад. Уже на другу добу після операції пацієнту можна перевертатися на ліжку і сідати. На 3-4 добу можна вставати і ходити. У зв’язку з цим багатьох людей цікавить, скільки днів лежати в лікарні після апендициту, і коли можна буде почати вести звичний спосіб життя.
Ще кілька тижнів після операції пацієнту рекомендується дотримуватися щадного режиму, контролювати фізичну активність.
Якщо порушити ці правила, можна зіткнутися з високим ризиком неправильного заростання післяопераційного шва, розвитку пахової грижі або спайкової хвороби. Останні проблеми виникають через нерівномірне зрощення м’язової тканини, яке відбувається на тлі:
- недотримання дієти пацієнта після операції;
- ігнорування рекомендації щодо носіння бандажа;
- слабкості м’язового каркаса передньої черевної стінки;
- підняття тяжкості та інших фізичних навантажень;
- внутрішніх запальних процесів.
Отже, лікарняний після апендициту охоплює період, коли за пацієнтом потрібен постійний лікарський контроль, бо, опинившись у звичних домашніх умовах, людина може не розрахувати навантаження і спровокувати ускладнення. У середньому перебування пацієнта після операції з видалення апендициту в стаціонарі дорівнює 10 дням. У разі необхідності в додатковому спостереженні або лікуванні цей термін можуть продовжити за рекомендацією лікаря.
Лікарняний після апендициту та режим для після виписки
У разі класичного хірургічного втручання в нижній правій частині живота залишиться невеликий шов (у середньому від 3 см). Якщо ускладнень після апендициту немає, зовнішні шви будуть зняті на 10-12 день після операції, а внутрішні розсмоктуватимуться близько 2 місяців (їх виконують кетгутовими нитками). Терміни відновлення нормального м’язового каркаса і регенерації шкірних покривів збігаються з термінами зняття і розсмоктування швів. Крім того, мінімальний термін дотримання щадного режиму для пацієнта становить 6 тижнів.
Навіть коли закінчився лікарняний після апендициту, і пацієнта відпускають зі стаціонару додому, він зобов’язаний протягом 1-2 місяців дотримуватися певних обмежень. Краще не ігнорувати ці рекомендації, оскільки наслідки можуть бути дуже неприємними.
Насамперед це стосується дієти. Про особливості харчування в перші 7 і 14 днів після операції докладно розповість лікар (він же складе раціон). Однак ще 2-3 місяці після операції слід дотримуватися певних правил харчування:
- харчуватися дрібно:
- потроху, але часто;
- вживати теплу їжу;
- забезпечувати повноцінний раціон, враховуючи добову норму вітамінів і мікроелементів;
- виключати продукти, що провокують газоутворення і бродіння в травному тракті.
Незалежно від того, скільки доведеться лежати в лікарні після апендициту, потрібно утримуватися від великих фізичних навантажень, але повністю не відмовлятися від активності. Мінімальна рухливість за відсутності протипоказань дозволена вже на другу добу після операції, проте вставати можна тільки на третю добу.
У наступні 6 тижнів зростаються м’язи на місці розрізу і зберігається ризик спайок і гриж. Тому категорично заборонені будь-які фізичні навантаження та робота з важкими предметами. Натомість запобігти спайкам можна, якщо щодня гуляти після обіду, долаючи розміреним кроком до 3 км. Також потрібно виконувати рекомендовану лікувальну гімнастику. Повернення до колишніх фізично навантажень не має бути різким – краще поступово нарощувати їх, доповнюючи гімнастику відповідними вправами.
Скільки триватиме лікарняний після операції з видалення апендициту – залежить від того, коли було діагностовано хворобу та зроблено операцію, а також від загального стану пацієнта, виконання ним рекомендацій лікаря-дієтолога та багатьох інших чинників. Важливо інформувати лікаря про будь-які зміни і не ризикувати, порушуючи заборони.